CaseMinister
CaseMinister › Judgments › Supreme Court › 1990 › Simhadri Satya Narayana Rao. v. M. Budda Prasad

Simhadri Satya Narayana Rao. v. M. Budda Prasad

Supreme Court of India · 21 December 1990 · [1990] Supp. 3 S.C.R. 701

Court
Supreme Court of India
Decided
21 December 1990
Reported as
[1990] Supp. 3 S.C.R. 701
Result
Dismissed
Bench
Kuldip Singh (J)
Length
6 pages
Have a question about this judgment?

Ask our Legal AI about it on WhatsApp: free, no signup, in English or Hindi.

Write it first.

PETITIONER:
SIMHADRI SATYA NARAYANA RAO.
Vs.
RESPONDENT:
M. BUDDA PRASAD
DATE OF JUDGMENT21/12/1990
BENCH:
KULDIP SINGH (J)
FATHIMA BEEVI, M. (J)
CITATION:
1990 SCR Supl. (3) 701 1994 SCC Supl. (1) 449
1990 SCALE (2)1302

ACT

HEADNOTE

JUDGMENT

The Judgment of the Court was delivered by VENKATACHALA, J.- These special leave petitions are made respecting the judgments in L.P.A. Nos. 11 87 of 1981 and 1207 of 1981 of the High Court of Punjab and Haryana. The petitioners were owners of certain lands of Burail and Maloya village on the outskirts of Chandigarh which had been acquired for public purpose pursuant to notification under Section 4(1) of the Land Acquisition Act, 1894 (for short ’the Act’) published in the local Gazette dated February 1, 1977. The Land Acquisition Collector by his award under Section II of the Act determined the market value of the said lands at Rs 16,000 an acre. The District Judge at Chandigarh who had received the reference under Section 18 of the Act enhanced the market value of the acquired lands to Rs 34,000 an acre. The High Court before which appeals had been brought by the claimants seeking grant of enhanced market value for their lands, enhanced the market value to Rs 62,000 an acre following its earlier judgment in similar appeal being L.P.A. No. 1207 of 1981. On behalf of the petitioners, in the present petitions, we were not shown any material on the basis of which the High Court could have determined the market value of the acquired lands at a rate in excess of Rs 62,000 an acre. Hence, we see no ground to interfere with the judgments of the High Court and enhance the market value of the acquired lands. We, therefore, dismiss these special leave petitions, however without costs. 450 SIMHADRI SATYA NARAYANA RAO V. BUDDA PRASAD (Kuldip Singh, J.) The Judgment of the Court was delivered by KULDIP SINGH, J.-The question for our consideration in this appeal is whether an election petition under the Representation of the People Act, 1951 (hereinafter called the ’Act’) filed on the reopening of the High Court after vacations, the period of forty-five days under Section 81 of the Act having run out during the vacations, was liable to be dismissed under Section 86 of the Act. 2.The elections to the Andhra Pradesh Legislative Assembly were held on November 22, 1989. The appellant contested the assembly seat from Avinagoda constituency. He was declared elected on November 26, 1989. An election 451 petition calling in question the appellant’s election could be presented to the Andhra Pradesh High Court within 45 days from the date of declaration of the election-result of the appellant. It is not disputed that the said period of fortyfive days expired on January 10, 1990. The election petition, challenging the election of the appellant was, however, filed in the High Court by the respondents on January 15, 1990. 3.The High Court of Andhra Pradesh remained closed for Sankranthi vacation from Tuesday, January 2nd to Friday, January 12th, 1990 (both days inclusive). January 13 and 14, 1990 were holidays being second Saturday and Sunday. It was under these circumstances that the election petition was filed on the reopening of the High Court on January 15, 1990. 4.The appellant (returned candidate), filed an application before the High Court praying that the election petition be dismissed, inter alia, on the ground of limitation. It was contended that the Act being a complete code for the determination of election disputes, its provisions have to be strictly complied with and the election petition filed beyond the period of forty-five days, was liable to be dismissed under Section 86 read with Section 81 of the Act. It was also contended that Section 5 of the Limitation Act was not applicable, the Registry of the High Court was open during the Sankranthi vacation, two Assistant Registrars were on vacation duty, urgent applications were being disposed of by the vacation Judges and 25 election petitions were in fact filed during the said vacations. The High Court rejected the contentions of the appellant and dismissed the application. The High Court came to the conclusion that the notification regarding Sankranthi vacation did not make any distinction between the Court and the Registry of the High Court. It explicitly stated that the High Court would remain closed from January 2, 1990 to January 12, 1990. Relying upon Section 10 of the General Clauses Act the High Court found that the filing of the election petition on the reopening day of the High Court on January 15, 1990 was within limitation. This appeal via special leave petition is against the judgment of the High Court. 5.This Court in Hukumdev Narain Yadav v. Lalit Narain Mishra1 and Hari Shanker Tripathi v. Shiv Harsh2 has held that Sections 4 and 5 of the Limitation Act have no application to the election petitions under the Act. It was further held, following H.H. Raja Harinder Singh v. S. Karnail Singh3 that Section 10 of the General Clauses Act would in terms be applicable to the election petitions under the Act. Section 10(relevant part) is as under:

"10. (1) Where, by any Central Act or

Regulation made after the commencement of this

Act, any act or proceeding is directed or

allowed to be done or taken in any Court or

office on a certain day or within a prescribed

period, then, if the Court or office is closed

on that day or the last day of the prescribed

period, the act or proceeding shall be

considered as done or taken in due time if it

is done or taken on the next day afterwards on

which the Court or office is open:

Provided that nothing in that section shall

apply to any act or proceeding to which the

Indian Limitation Act, 1877, applies."

1 (1974) 2 SCC 13 3: (1974) 3 SCR 31

2 (1976) 1 SCC 897: 1976 UJ (SC) 242

3 1957 SCR 208: AIR 1957 SC 271: 12 ELR 421

452

6.The learned counsel for the parties have

not disputed the legal position that Sections

4 and 5 of the Limitation Act have no

application to the election petitions under

the Act. It is also not disputed that the

benefit of Section 10 of the General Clauses

Act can be availed to save limitation under

the Act. But according to the appellant the

High Court Registry was open during Sankranthi

vacation and as such the respondent could not

invoke the provisions of Section 10 of the

General Clauses Act.

7.Mr C. Sitaramiah, learned counsel for

the appellant has argued that Rule 3 of the

Rules framed by the High Court to regulate the

trial of election petitions provides that

every election petition "shall be filed in the

office of the Registrar by the petitioner or

an advocate duly appointed by him". He has

also taken us through the notification dated

December 29, 1989 issued by the High Court

notifying the Sankranthi vacation. Relying on

the contents of the notification he contended

that the High Court Registry remained open

during the vacations and as such in terms of

Rule 3 of the High Court Rules election

petition could be presented during the

vacations. All the arguments advanced before

the High Court were reiterated. According to

the learned counsel, not only the High Court

Registry was open but even the vacation Judges

sat to dispose of urgent applications. He

pointed out that in fact 25 election petitions

were filed during Sankranthi vacation which

further goes to show that the Registry was

open. The learned counsel finally contended

that unless there is specific bar in the

vacation-notification the election petitions

can always be filed during long vacation.

8.There are no rules or standing orders

issued by the Andhra Pradesh High Court

providing for a uniform pattern of working

during the vacations. It is the notification

notifying the Sankranthi vacation which would

indicate the manner and extent of functioning

of the High Court during the vacation.

Whether the Registry was open, if so, to what

extent and for what type of work, can only be

spelled out from the contents of the

notification. It is, therefore, necessary to

examine the scope and effect of the

notification issued by the Andhra Pradesh High

Court in this respect. The said notification

is as under:

NOTIFICATION R.O.C. No. 5463/89-C3

DATED DECEMBER 29, 1989

Notice is hereby given that the High Court of

Andhra Pradesh will remain closed for

Sankranthi Vacation, 1990 from Tuesday the 2nd

January to Friday the 12th January 1990 (both

days inclusive).

The Hon’ble Shri Justice N.D. Patnaik will be

the Vacation Judge from January 2, 1990 to

January 6, 1990 and the Hon’ble Shri Justice

Syed Shah Mohammed Quadri will be the Vacation

Judge from January 7, 1990 to January 12,

1990.

The Vacation Judges will sit in Court at 10.30

a.m. on Wednesday the 3rd January 1990 and

Tuesday the 9th January 1990 during vacation

to dispose of applications of urgent nature

unless otherwise notified.

Shri K.V.G. Krishna Murthy and Shri S. Raja

Choudary Assistant Registrars will be the

Vacation Officers during the said vacation.

Notice of any application of an urgent nature

shall be given to the Vacation Officers before

1.30 p.m. on Tuesday, 2nd January and the 8th

January 1990.

REGISTRAR (ADMN)"

453 9.The first para of the notification, which is the operative part, states that "the High Court of Andhra Pradesh will remain closed for Sankranthi vacation, 1990 from Tuesday the 2nd January to Friday the 12th January 1990 (both days inclusive)". The notification nowhere states that the Registry of the High Court would remain open. Notice to the effect that "the High Court of Andhra Pradesh will remain closed" cannot be understood by layman-litigant to mean that it would still be open for filing purposes. After the operative part which declares the closure of the High Court for Sankranthi vacation, the subsequent paras specifically indicate the matters which could be filed during the vacation. It is stated that two Hon’ble Judges would be the vacation Judges for the specified period and they would dispose of applications of urgent nature. The designation of two Assistant Registrars as vacation officers and the provision of notice of urgent applications to the vacation officers a day earlier of sitting of the vacation Judges, goes to show that the Registry was not functioning in the ordinary course. A bare reading of the notification leaves no manner of doubt that the Andhra Pradesh High Court remained closed for all purposes except for applications of urgent nature for which vacation Judges and vacation officers were designated. There was no provision for filing of election petitions in the notification and as such the filing of the election petition by the respondents on reopening day of the High Court by invoking Section 10 of the General Clauses Act, was justified. 10.In Hari Shanker Tripathi v. Shiv Harsh2 the notification issued by the Allahabad High Court stated that May 25 to July 7, 1974 would be observed as closed holidays in the High Court due to summer vacation. The period for filing the election petition had expired during the summer vacation and the election petition was filed on the reopening day of the High Court after the summer vacation. This Court held as under: (SCC p. 906, para 12)

"For the reasons given above we are satisfied

that as the period of limitation expired

during the summer vacation which was a closed

holiday by virtue of the notification issued

by the High Court, the Registrar was not

competent to entertain the election petition

nor could the appellant have presented the

election petition legally to the Registrar

during such period. We are further satisfied

that this is a case in which Section 10 of the

General Clauses Act applies in terms and the

appellant was fully justified in filing the

election petition on the reopening day of the

High Court, namely, July 8, 1974." 11.We do not agree with the contention of Mr Sitaramiah that in the absence of any bar in the notification the election petitions under the Act can be filed during the vacations. It is the vacation notification which has to be looked up to find out whether the Registry is open for presenting the election petitions. The notification in this case unmistakably stated that the High Court would remain closed during Sankranthi vacation. No reasonable person would knock the door of the High Court during that period for filing an election petition. 12.The Andhra Pradesh High Court which issued the Sankranthi vacation notification interpreted the same in the following words:

It, therefore, follows that the notification

referred to above, dated December 29, 1989 did

not permit either of the Hon’ble Judges or the

Registry to receive the election petitions

during the Sankranthi vacation. As mentioned

already, the notification says that the High

Court of Andhra

454

Pradesh will remain closed for the Sankranthi

vacation from January 2, 1990 to January 12,

1990 (both days inclusive). The nomination

does not clarify that the Judges of the High

Court alone would refrain from work between

January 2, 1990 and January 12, 1990 and that

the Registry would function normally during

the said period of vacation. The notification

does not even further specify that the

vacation officers are authorised to receive

any papers presented to them other than

notices of applications of urgent nature. In

the light of the specific wording contained in

that notification, I bold that the High Court

of Andhra Pradesh remained closed for the

Sankranthi vacation from January 2, 1990 to

January 12, 1990 which means that the Registry

of the High Court also remained closed during

the said period.

It is submitted by the learned counsel for the

petitioners that the High Court Registry was

open during the vacation and received as many

as 25 election petitions. It is not necessary

in these applications to consider whether the

Registry was competent to receive those 25

election petitions during the vacation. This

is not a relevant consideration for the

disposal of these applications. What all is

necessary to consider in these applications is

whether in the light of the wording contained

in the notification dated December 29, 1989,

the High Court remained closed between January

2, 1990 to January 12, 1990 so as to enable

the election petitioners to invoke Section 10

of the General Clauses Act....

The learned counsel for the petitioners

referring to the wording contained in Section

10 of the General Clauses Act tried to draw a

distinction between the closure of the ’court’

and ’office’ on the last day of limitation and

tried to submit that what all has been closed

is the High Court but not the office. There

is no scope to draw such an inference from the

notification. As I have mentioned already,

the High Court of Andhra Pradesh, remained

closed for the Sankranthi vacation and the

notification does not give room for any

distinction being made between the court and

the office which means the Registry of the

High Court." 13.We see no infirmity in the reasoning and the conclusions reached by the High Court. No other point was urged before us. We, therefore, dismiss the appeal with no order as to costs. 456

Ask CaseMinister about Simhadri Satya Narayana Rao. v. M. Budda Prasad

Your 24×7 legal assistant on WhatsApp answers with the judgments that apply, in English or Hindi. No signup needed.

Questions about this judgment, or a case like it?Ask on WhatsApp